|   ANA SAYFA  |  KendinYap | PROJELER   |  KendinYap | TV  |  KendinYap | TOPLULUK  |  KendinYap | Bilgi Bankası           RSS

USB LED lamba yapımı

USB LED lamba yapımı

Bilgisayarların USB bağlantı noktasından güç alan, özellikle dizüstü bilgisayarlar için kullanılan ve pratik olan USB LED lamba yapımı.
Proje Kayıt Tarihi : 29.10.2008
Bu projeyi 57.761 kişi okudu.
  • Currently 2,5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,5/5 Yıldızla Oylandı. (62 Oylama)

Ekleyen :
Eki.2008 tarihinden beri üye, 317 adet proje eklemiş.
Evrensel seri veri yolu (Universal Serial Bus) olarak bilinen USB bağlantısı, günümüz elektronik cihazların hemen hemen hepsinde bulunuyor. USB, bilgisayar ile çevresel birimler arasındaki iletişimi sağlayan bir bağlantı standardı olarak adlandırılıyor. Bu standart sayesinde yazıcı, tarayıcı, dijital fotoğraf makinesi, hafıza kartı gibi cihazlar, bilgisayar ile çok yüksek hızlarda veri iletişimi geçekleşltirebiliyor. Bu özelliğinden dolayı dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarda en az bir tane USB port bulunuyor.
USB bağlantısının önemli bir özelliği de bağlı olduğu çevresel birimlere elektriksel güç sağlayabilecek yapıda olmasıdır. Gelelim işin teknik yönüne ; Her bir USB portundan 5 voltta 100mA akım çekilebiliyor. Porttan çekilen akım, cihaz sayısına göre daha fazla da olabiliyor. Bu sayede, USB porta bağlı bir elektronik cihaz, harici bir güç kaynağına ihtiyaç olmadan çalışlabiliyor. Piyasada USB porttan sağlanan enerji ile çalışan pil şarj cihazı, vantilatör, klavye aydınlatıcı gibi küçük güçlü pek çok cihaz bulunuyor.

USB kablo demetinde aşağıdaki gibi bir yapı söz konusu.
Kırmızı 5 V, Beya kablo ve Yeşil Kablo veri transferi için, Siyah ise GND yan topraklama kablosudur.
Kablonun Kırmızı ve Siyah uçlarını kullanacağımız için diğer uçları önce kendi başlarına, sonrada topluca birbirinden izole etmemiz lazım ki bilgisayarımıza zarar gelmesin.
Devre olarak aşağıdaki şemadaki gibi bir devreyi oluşturmamız gerekiyor.

4 Adet 100R dirençi ve Led lambaları aşağıdaki gibi bağladıktan sonra USB Lambamız hazır hale gelecektir.Şekil deki devre şemasında 4 adet beyaz LED, akım sınırlayıcı dirençler üzerinden 5V’a bağlı olarak görülüyor. LED olarak şiddeti en az 1000mcd olan parlak LED’ler tercih edilmeli. Devredeki dirençler 100 ohm seçildiğinde her bir LED’den yaklaşık 20mA akım geçer. Bu durumda USB porttan çekilen toplam akım 80mA civarında olur. Eğer beyaz LED yerine farklı renkte LED kullanılacaksa, R1, R2, R3, R4 dirençleri yerine
uygun değerde dirençler bağlamak gerekiyor. Örneğin, kırmızı sarı veya yeşil renkli LED’ler için direnç değeri 150 ohm seçilebilir. Mavi renkli LED için ise herhangi bir değişikliğe gerek yok.

USB kablo uygun şekilde hazırlandıktan sonra şekilde verilen devre, küçük boyutlu bir delikli
pertinaks üzerine monte edilir. Ardından, devrenin yerleştirileceği plastik kutunun üst tarafı
na 5mm çaplı matkap ucu ile 4 adet delik açılır. Plastik kutu olarak, piyasada kolaylıkla bulunabilen telefon kutuları kullanılabilir. Lambayı istendiği zaman çalıştırabilmek için kutu üzerine sürgülü tipte bir anahtar bağlanır. Son olarak, USB kablonun kırmızı ve siyah renkli iletkenleri devreye bağlanarak yapım işlemi tamamlanır. Aşağıda ise USB lambanın son hali görülüyor. USB lambanın bilgisayar portuna herhangi bir zarar vermemesi için LED’ler ışık yayarken USB konnektörünü yerinden sökmemek gerekiyor.

Yazan : Alpin


Kaynaklar : Bilim Teknik Yayınları
İhtiyaç Duyulan Malzemeler : 4 Adet LED Lamba, 40 Cm Kablo, Usb Bağlantı noktası için USB uç, Yatay anahtar (Açıp kapatmak için), Pertinaks
Anahtar Kelimeler : usb, bilgisayar, usb lamba, usb led lamba, light emitting diyot, usb gereçleri, kendin yap usb lamba, kenn yap usb araç gereçleri,
Bu projeyi favorilerine ekleyen üyelerimiz
Yapboz.info Türkiye nin foto yapboz noktası

YORUMLAR

yusuf6560 | uçan araba nasıl yapılır?
oyuncak arabadan nasıl uçan araba yapılır lütfen bilginiz varsa paylaşın (basit olsun)
    [yusuf6560 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
horozkentli | yardım
4 bağlantı var kırmızı sarı mavi beyaz hangilerini kullanacam
    [horozkentli adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
horozkentli | yardım
peki usb bağlantısında 4 kablo var sarı yeşil mavi kırmızı hadi kırmızıyı kullandık yine diyelim diğer kablo hangisi oluyor o zmn
    [horozkentli adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
orhan_55 | Kendin yap
Bunun tum dırenclerı aynı olmak yerıne;Direncleri yavas yavas yukselterek basıt bir VU METRE yapılabilir. En kısa zamanda bu projeyi size sunucagım.
    [orhan_55 adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
malumzamanteknoloji | Ufuk Açıcı Olmuş
Arkadaşlar USB port tan çekilen enerjiyle en fazla kaç tane mantar led den sağlıklı şekilde ışık alabilriz ? Sanırım bu konudaled in özellikleri önemli. Bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler
    [malumzamanteknoloji adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
hidalgo
eski mousetaki kırmızı ledi kullandım.gayet güzel oldu.
    [hidalgo adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
alpin
sitemize proje ekleyerek, yaptığınız çalışmayı ekleyebilirsiniz. detaylı anlatarak diğer yapacak arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz.
    [alpin adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
sampleport | çok güzel.
arkadaşlar ben bu projeyi bozuk olan usb belleğime yaptım. hem daha küçük hemde daha hafif oldu. fotoları elimde var fakat buraya nasıl koyacağımı bilmiyorum.
    [sampleport adlı kullanıcının tüm yorumlarını gör]     [Bu üyeye mesaj yolla]
Bu projeye yorum yazmak için sitemize üye olmanız yada eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.