|   ANA SAYFA  |  KendinYap | PROJELER   |  KendinYap | TV  |  KendinYap | TOPLULUK  |  KendinYap | Bilgi Bankası           RSS

TOPLULUK SORU-CEVAP

Güneş enerjisi ile soğutmalı tabağı nasıl yapabiliriz? Yardım !

Biz üniversite öğrencisiyiz. Dersimiz için materyal tasarlamamız gerekiyor ve bizde güneş enerjisi ile çalışan, soğutma özelliği olan bi sistem kurup, tabak içindeki gıdaları soğutmak istiyoruz. Güneş panelini site aracılığı ile yapabileceğimizi düşünüyoruz ancak soğutma sistemi hakkında bir fikrimiz yok. Bunun için yardımlarınızı bekliyoruz. (Kullanılacak materyallerin herkes tarafından yapılabilirliği için ucuz ve kullanışlı olması gerekli) Şimdiden herkese teşekkürler. Ayrıca bu konuda farklı bir materyal fikriniz varsa da paylaşırsanız seviniriz.


Gelen Cevaplar (6)

piyasada satılan gunes panellerı var onlardan al bır tabağı çita ile yukselt altına kasa fanı koy gunes panalıne bağla anahtar tak 5 dk da sour hatta daha kısa surede

Tarih: 04.05.2011    Saat : 18:17

peltier 12V ister ama 5V ile de çalıştırabilirsin ama istediğin verimi alamazsın ayrıca 12 V yanında en az 3A ister bu iş güneş paneliyle sana pahalıya patlar 

Tarih: 20.02.2010    Saat : 17:42

çok az bi maliyetle hiç enerjiye ihtiyaç duymadan mükemmel bi güneş soğutucusu yapabilirsin
testiyi herkes bilir güneşe koyduğunuzda içindeki suyu buz gibi yapar bir testi veya taprak bir kabın içini açıp içerisine saçtan veya plastikten bi kutu yereştirirsin testiyle kutu arasındaki boşluğa su doldurursun kutunun içersine soğutmak istediğin şeyi koyarsın tabi kutu açılıp kapanabilir bi şekilde ve içine su almayacak bi şekilde olmalı kolay gelsin :)

Tarih: 19.12.2009    Saat : 21:34

Benim de merakım var bu işe hem amcam,babam ve ben 3ümüzün ilgisi var atölye de var her şey yapabiliyoruz ama asıl konuya gelelim bence sen bir güneş paneli al onun da uçlarına araba buzdolabını bağla bu şekılde hem ısıtır hem de soğutabilirsin (bütcen az ise de bu sitede güneş paneli yapımı var oradan yararlanarak yapabilirsin).

Tarih: 08.11.2009    Saat : 10:20

Peltier isimli bir parça var. Bu parça portatif soğutucularda kullanılır. Bu parçanın bir yüzü çok soğukken diğer yüzü çok sıcak olur. Bu parça hakkında detaylı bilgi için http://tr.wikipedia.org/wiki/Peltier adresine bakabilirsiniz. Bu parçayı yapacağınız güneş paneline bağlamanız gerekli. Fakat bu parça yaklaşık 12 V a ihtiyaç duyar. Ondan dolayı biraz güçlü bir güneş enerji sistemine ihtiyacınız var.

Tarih: 06.11.2009    Saat : 23:48

Ben anadolu lisesinde okuyorum böyle şeylere de merakım var. Bu projeyi ilk başta bir güneş pnaneli bularak başlayabilrsiniz. Sonra birde herkesin çok iyi bildiği çalışan buzdolabı hurdası bulmanız lazım. Sonra bu hurda ama çalışan buzdolabın soğutma düzeneğini bulup çıkartmanız gerekir. Bu düzeneği strafor kaplı sağlam bir kutuya koymanız ve güneş panelinin gücüne göre atık nasıl  birşey bulursanız ona göre uyumlu bir voltaj yükseltici bulmanız gerekir (güneş panelini bulamadıysanız bu sitede yapılış şekli var ordan yapabilirsiniz ve son olarak bunlar benim düşüncelerim sizinkiler farklı olabilir :)))

Tarih: 06.11.2009    Saat : 17:35

adsense
Reklam

Bu soruya cevap vermek için sitemize üye olmanız, eğer üye iseniz üye girişi yapmanız gerekmektedir.


Yapboz.info Türkiye nin foto yapboz noktası